Markiza ręczna czy elektryczna


Współczesne markizy stały się częściej wybieraną alternatywą dla stałego zadaszenia tarasu i balkonu. Ich zaletą jest duża elastyczność i możliwość dostosowania ich do panujących warunków atmosferycznych i dostępnej przestrzeni w miejscu wypoczynku. Markizy łączą w sobie wysoką estetykę wykonania i elegancje, a także są niezwykle funkcjonalne. Ochraniają przed intensywnym słońcem i wysoką temperaturą, a także deszczem. Decydując się na ich zakup, ma się do wyboru te wyposażone w sterowanie elektryczne oraz ręczne. Jaki napęd wybrać, decydując się na zakup markizy na taras czy balkon? Co będzie lepszym rozwiązaniem?

Sterowanie ręczne i elektryczne

Możliwości sterowania markizami jest parę, a wybór danego rozwiązania zależny jest od różnych czynników. Tanim i prostym rozwiązaniem jest zakup wersji ze sterowaniem ręcznym. Markizę można zwinąć i rozwinąć, korzystając z korby. Taki napęd nie jest jednak wygodny w użytkowaniu, jeśli zadaszenie ma dosyć duże wymiary. Sterowanie elektryczne wiąże się z o wiele większym wydatkiem, jednak niesie ze sobą wiele zalet. W prostej wersji napęd zasilany jest napięciem 230 V i sterowany przy pomocy przycisku, który montuje się przy wejściu na balkon czy taras. W zaawansowanych systemach, centrala sterująca analizuje wszelkie dane pochodzące z czujników wiatru oraz nasłonecznienia, po czym w odpowiedni sposób steruje pracą markizy. Ustawienia można dowolnie zmieniać na ekranie tejże centrali albo przy użyciu pilota. Jeśli w budynku nie zaplanowano wcześniej montażu takiego rodzaju zadaszenia i nie przeprowadzono kabli, dzięki którym możliwe jest sterowanie elektryczne, można w tym wypadku zastosować system sterowania drogą radiową.

Co wybrać- markizę sterowaną elektrycznie czy ręcznie?

Elektryczne sterowanie zadaszeniem jest przede wszystkim dużym ułatwieniem, jeśli chodzi o użytkowanie. Trzeba pamiętać o tym, że można z niego korzystać wyłącznie wtedy, kiedy jest prąd. Jeśli wybór padnie na taki rodzaj sterowania, dodatkowo można zamontować czujniki nasłonecznienia i czujniki przeciwdeszczowe, które automatycznie będą rozwijać markizę przy odpowiedniej ilości światła, pozwalając na szybkie zaciemnienie i schłodzenie tarasu. Czujnik wiatru jest dużym udogodnieniem, markiza przy silnym wietrze automatycznie się zwinie, co nie narazi jej na zniszczenia. System napędowy pozwala na bardzo szczelne zwinięcie markizy wewnątrz kasety, przez co unika się przenikania do jej wnętrza wody. Układ, którego zadaniem jest naprężenie płótna, dba o perfekcyjny wygląd markizy, po jej rozwinięciu. Ręczny układ zmniejszy komfort użytkowania z zadaszenia, gdyż rozwinięcie czy zwinięcie markizy wymaga niewielkiego wysiłku fizycznego, ponadto zajmuje trochę czasu. Nie jest to jednak złe rozwiązanie, jeśli komuś zależy na tanim i skutecznym, sposobie na zadaszenie sfery do wypoczynku.

Markiza sterowana ręcznie polecana jest zwłaszcza w przypadku niewielkich balkonów w blokach, jej wymiary nie są zbyt duże, przez co jest ona komfortowa w obsłudze. Model w wersji ze starowaniem elektrycznym jest dużym uproszczeniem między innymi dla restauratorów, którzy przed otwarciem muszą w krótkim czasie rozłożyć wszystkie zadaszenia. W ten sposób są w stanie zaoszczędzić wiele swojego cennego czasu i szybko stworzyć potrzebne dla gości warunki. Nie można jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze. Przed wyborem sterowania markizy należy zastanowić się nad swoimi indywidualnymi oczekiwaniami, trzeba wziąć pod uwagę rozmiar zadaszenia i to czy jest możliwe wygodne korzystanie z niego ręczne. Wybierając napęd, dużo zależy także od dysponowanych funduszy.